بررسي ندول

 

ندولهاي ريوي چيست ؟ 

ندول ريوي، يک توده کوچک و گرد است که در ريه‌ها رشد مي‌کند. پزشک قادر است آنها را در عکس قفسه سينه و سي‌تي‌اسکن مشاهده کند. ندول‌ها مي‌توانند کوچک‌تر از يک نخود فرنگي باشند، يا به اندازه يک توپ گلف و حتي بزرگ‌تر شوند. اين ندول‌‌ها معمولا وقتي بيمار به دلايل ديگر مورد بررسي قرار مي‌گيرد کشف مي‌شوند (مثل عکس‌برداري با اشعه X براي تشخيص ذات‌الريه.)

آيا ندول‌ ريوي به معني سرطان ريه است؟ 

همه ندول‌ها سرطاني نيستند. يک ندول ريه مي‌تواند خوش‌خيم (غيرسرطاني) و يا بدخيم (سرطاني يا با امکان سرطاني شدن) باشد. برخي بيماران در معرض خطر ندول‌هاي بدخيم ريوي هستند. بيماراني که سيگار مي‌کشند يا قبلا سيگاري بوده‌اند، افراد بالاي 40 سال و ساير افرادي که مبتلا به ساير انواع سرطان هستند در معرض خطر ابتلا به سرطان ريه هستند.

 

 

پزشک چه آزمونهايي انجام ميدهد؟ 

پزشک با مشاهده عکس ريه و سي‌تي‌اسکن قفسه‌سينه، ندول‌هاي ريوي را مورد بررسي قرار مي‌دهد. او ممکن است عکس‌هاي قديمي را هم براي بررسي تغيير اين ندول‌ها با عکس‌هاي راديوگرافي جديد مقايسه کند
اگر نياز به اطلاعات بيشتري باشد، پزشک ممکن است انواع ديگري از اسکن را درخواست نمايد.
گاهي پزشک از ندول‌هاي ريوي نمونه‌برداري مي‌کند. در نمونه‌برداري، پزشک قسمت اندکي از بافت داخل ريه را برداشته تا بررسي‌هاي دقيق‌تر آزمايشگاهي روي آن انجام شود.

 

چگونه پزشک متوجه مي‌شود ندولي‌ خوش‌خيم است؟ 

پزشک از طريق چند سي‌تي‌اسکن متوالي ندول‌ها را مورد بررسي قرار مي‌دهد. ممکن است لازم باشد که اين اسکن‌ها در 3، 6 و 12 ماه بعد تکرار شود تا او مطمئن شود که اين ندول‌ها رشد نکرده‌اند.

 

چگونه پزشک متوجه مي‌شود ندولي‌ بد‌خيم يا در حال تبديل شدن به يک ندول بدخيم است؟ 

اگر ندول‌هاي ريوي در حال رشد باشند و يا اگر دچار بدخيمي شده باشند، پزشک ممکن است شما را به متخصص ريه يا متخصص بيماري‌هاي سرطاني ارجاع دهد. پزشک متخصص نيز پس از انجام بررسي‌هاي لازم تشخيص مي‌دهد که آيا اين ندول‌ سرطاني است يا خير.

 

پس از انجام آزمون آماده بودن ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید .

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید .

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند.

تور مجازی بیمارستان لاله