سي تي ونوگرافي

 

ونوگرافی (ونوگرام) تشخیص رگ های واریسی و لخته شدن خون (DVT) چیست؟

ونوگرافی نوعی تصویربرداری با دستگاه سی تی اسکن است که در آن ماده کنتراست به یک رگ تزریق می‌شود تا پزشک بتواند جریان خون درون رگ‌ها را مشاهده کند. با این‌ کار پزشک می‌تواند وضعیت سلامت رگ‌ها را تعیین کند. اشعه ایکس (رادیوگراف) ماده‌ای غیر تهاجمی است که در تشخیص و درمان بیماری‌ها به پزشک کمک می‌کند. عکسبرداری با اشعه ایکس شامل قرارگیری قسمتی از بدن در معرض دوز پایینی از تشعشع یونیزه کننده، به منظور تولید تصاویری از داخل بدن می‌باشد. تصاویر رادیوگرافی یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین روش‌های مورد استفاده در پزشکی هستند.

 

 

برخی از کاربردهای رایجِ ونوگرافی چیست؟

ونوگرافی معمولاَ در موارد زیر استفاده می‌شود:

 تشخیص رگ‌های واریسی

رگ‌های واریسی رگ‌هایی متورم، پیچ خورده و بزرگ هستند که از زیر پوست دیده می‌شوند. معمولاَ رنگ این رگ‌ها آبی یا قرمز است. رگ‌های واریس اغلب در پاها دیده می‌شوند اما ممکن است در دیگر قسمت‌های بدن نیز ایجاد شوند. به طور معمول دریچه‌های یکطرفه‌ی موجود در رگ‌های پا باعث تداوم حرکت خون به بالا و به سمت قلب می‌شوند. زمانی که این دریچه‌ها به درستی کار نکنند، خون به سمت پایین رگ برمی‌گردد. در نتیجه رگ در اثر تجمع خون متورم شده و باعث ایجاد رگ‌های واریس می‌شود.

یک لخته خون، تکه‌ای خون است که از حالت مایع به حالت ژله‌ای یا نیمه جامد تغییر شکل داده است. لخته شدن یک فرآیند ضروری است که در مواقع خاص، همچون آسیب دیدگی یا بریدگی، مانع از دست رفتن زیادِ خون می‌شود. زمانی که درون رگ‌ها لخته‌ای ایجاد ‌شود، معمولا به خودی خود حل نمی‌گردد. وجود این لخته بسیار خطرناک بوده و حتی ممکن است زندگی فرد را به خطر اندازد. معمولاَ اگر لخته خون حرکتی نداشته باشد مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌شود اما برخی مواقع لخته حرکت کرده و خطرناک می‌شود. اگه لخته خون به قسمت‌های کوچک‌تر تبدیل شده و در رگ‌ها آزادانه حرکت کرده و به قلب یا ریه‌ها برسد، ممکن است  قسمتی از مسیر را مسدود کرده و مانع جریان خون شود. این حالت یک وضعیت اورژانسی به وجود می‌آورد.

دیگر موارد استفاده از ونوگرافی

  • بررسی و ارزیابی رگ‌های واریس قبل از جراحی
  • یافتن یک رگ سالم به منظور استفاده جهت انجام بای پس یا دیالیز
  • کمک به پزشک برای قرار دادن یک IV یا وسایل پزشکی، همچون استنت، در درون رگ
  • کمک و هدایت به منظور درمان رگ‌های بیمار و مشکل دار

آمادگی قبل از عمل

پزشک به شما می‌گوید که چند ساعت قبل از عمل، بجز داروهایتان، هیچ چیز دیگری نخورید و نیاشامید. در روز عمل می‌توانید نوشیدنی‌های شفاف بیاشامید. اگر به هریک از داروهای مورد استفاده در حین عمل، مخصوصاَ به ماده کنتراست ید دار حساسیت دارید، حتماَ پزشک را از این موضوع آگاه سازید. همچنین اگر اخیراَ به بیماری‌ای مبتلا شده‌اید، پزشک را در جریان قرار دهید. در خانم‌ها اگر احتمال بارداری وجود داشته باشد، حتماَ باید پزشک و متخصص رادیوگرافی را از آن مطلع سازند. بسیاری از آزمایش‌های تصویری در دوران بارداری انجام نمی‌شوند تا جنین در معرض امواج قرار نگیرد. اگر قرارگیری در معرض اشعه ایکس ضرورت داشت، باید اقدامات احتیاطی انجام شود تا نوزاد کمتر در برابر امواج قرار گیرد.

تجهیزات مورد نیاز

تجهیزاتی که معمولاَ برای این آزمایش استفاده می‌شوند شامل یک میز رادیوگرافی، یک یا دو لوله اشعه ایکس و یک مانیتورِ تلویزیون مانند است که در اتاق آزمایش نصب می‌شود. از فلوروسکوپی، که اشعه ایکس را به تصاویر ویدئویی تبدیل می‌کند، برای مشاهده‌ی مراحل انجام آزمایش استفاده می‌گردد. این ویدئوها توسط دستگاهِ اشعه ایکس و یک گیرنده که بالای میزِ مخصوصِ قرارگیری بیمار نصب است، تولید می‌شود. دیگر تجهیزاتی که ممکن است در حین انجام کار استفاده شوند شامل خط داخل وریدی، دستگاه اولتراسوند، و دستگاه‌هایی است که ضربان قلب و فشارخون بیمار را نشان می‌دهند.

روند انجام کار

اشعه‌ ایکس پرتویی همچون امواج رادیویی یا امواج نور است. اشعه ایکس از میان اکثر اشیا، از جمله بدن انسان، عبور می‌کند. زمانی که اشعه ایکس دقیقا بر قسمتی از بدن که تحت درمان است بتابد، دستگاه اشعه ایکس انفجار کوچکی از امواج تولید کرده و این امواج از بدن عبور کرده و تصاویری روی فیلم‌های فتوگرافیک یا گیرنده‌های مخصوص ایجاد می‌کنند. قسمت‌های مختلف بدن اشعه‌ ایکس را به مقادیر مختلف جذب می‌کنند. استخوان‌های متراکم بیشترِ اشعه‌ را جذب می‌کند در حالیکه اشعه از بافت‌های نرمی مانند عضلات، چربی‌ها و دیگر اندام‌ها عبور می‌کند. در نتیجه، استخوان‌ها در تصاویر رادیوگرافی به رنگ سفید، بافت‌های نرم به صورت سایه‌های خاکستری و هوا به رنگ مشکی نشان داده می‌شوند. رگ‌ها در تصاویر رادیوگرافی نشان داده نمی‌شوند؛ بنابراین، ماده‌ی کنتراست ید دار از طریق خط داخل وریدی به رگ‌ها تزریق می‌شود تا رگ‌ها نیز درون عکس‌ها مشخص شوند.

قبل و بعد از انجام آزمایش چه احساسی خواهید داشت:

از بیمار خواسته می‌شود بعضی از لباس‌هایش را در آورده و در حین آزمایش یک گان بپوشد. همچنین ممکن است از بیمار خواسته شود جواهرات، ابزارهای ارتودنسی متحرک، عینک و اشیای فلزی یا لباس‌هایی که ممکن است در عکس‌های رادیوگرافی اختلال ایجاد کنند را در آورد. هنگامی که سوزن برای تزریق به خط داخل وریدی وارد رگ می‌شود و زمانی که بی حسی موضعی تزریق می‌شود، احساس درد و گزگز اندکی خواهید داشت. بیشترِ درد و گزگز در محلِ برشِ روی پوست که با استفاده از داروی بی حسی موضعی، بی حس شده، احساس خواهد شد. هنگامی که کاتتر وارد ورید یا شریان می‌شود، کمی احساس فشار خواهید داشت. با عبورِ ماده کنتراست در بدن، احساس گرما خواهید کرد که این حالت به زودی برطرف می‌شود. ممکن است در دهانتان مزه‌ی فلزی را حس کنید. ممکن است در دست یا پایتان "احساس خواب آلودگی" داشته باشید. پس از اتمام آزمایش، این احساس نیز برطرف می‌شود. باید آرام باشید. ممکن است از شما درخواست شود که در هنگام تهیه عکس رادیوگرافی، چند ثانیه نفس خود را حبس کنید تا احتمال تاری عکس به حداقل برسد. متخصص پشت یک دیوار رفته یا به اتاق دیگری می‌رود تا دستگاه اشعه ایکس را روشن کند. هنگامی که آزمایش به پایان رسید، باید منتظر بمانید تا متخصص رادیولوژی عکس‌ها را بررسی کرده و اطمینان حاصل کند که تمام عکس‌های مورد نیاز گرفته شده‌اند. انجام ونوگرام بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. سپس مایعاتی به رگ تزریق می‌شوند تا ماده کنتراست از رگ خارج شود. همچنین می‌توانید برای این کار، روز پس از آزمایش مقدار زیادی مایعات بیاشامید. پس از خروج کاتتر، محل ورود کاتتر در رگ بانداژ می‌شود. سپس عوارض احتمالی همچون خونریزی از محل تزریق، عفونت یا آلرژی بررسی می‌‌شوند.

 

پس از انجام آزمون آماده بودن ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید .

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید .

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند.

 

تور مجازی بیمارستان لاله