M R I

 

معرفي بخش MRI

مركز تصوير برداري لاله با استفاده از دستگاه MRI  با قدرت 1.5 T قابليت انجام روش هاي جديد تصويربرداري را دارا مي باشد مانند :

  1. MRI  اوربيت و گوش با كيفيت بالا و پروتكلهاي تخصصي ،
  2. Planning –MRI قبل و بعد از عمل با كيفيت بالا ،
  3. ديفيوژن مغز با قدرت بالا
  4. آنژيوگرافي هر ارگان با سرعت بالا ، ماموگرافي ازسينه به صورت ديناميك و با تزريق وديفيوژن ،
  5. 3 Phasic شكم .      

اين بخش شامل اتاق مگنت ، اتاق كنترل ، اتاق آماده سازي و ريكاوري بيمار اتاق تكنيك و رختكن واتاق گزارش MRI مي باشد.

اتاق مگنت :

    اين اتاق اصلي ترين اتاق بخش MRI است كه در آن مگنت  دستگاه MRI و تخت قرار دارد. بايد توجه داشت كه ورودهرگونه جسم فلزي كه خاصيت مغناطيسي  دارد به درون اين اتاق ممنوع است وتمامي تجهيزات اين اتاق MR Compatible  مي باشد .

ام آر آی چیست؟

    ام آر آی یا روش تصویربرداری با تشدید مغناطیس (Magnetic Resonance Imaging MRI)
 یکی از روش های پیشرفته تصویربرداری پزشکی است. با استفاده از این روش میتوان تصویر بافت های درونی بدن را دید و از آن طریق مشکلات و بیماری های اعضاء بدن را تشخیص داد.

همانطور که می دانیم در روش های تصویربرداری با اشعه ایکس مانند رادیوگرافی ساده و یا سی تی اسکن، بدن تحت تابش مقدار معینی از اشعه یونیزان قرار می گیرد که اگر از حد مشخصی بیشتر باشد، می تواند موجب اشکالاتی در کارکرد سلول ها شود، ولی در ام آر آی از اشعه ایکس استفاده نمی شود.

 

ام آر آی چگونه انجام می شود؟

امواج مورد استفاده در ام آر آی از جنس امواج رادیویی و مغناطیسی هستند که ضرری برای بدن ندارند. این روش تصویربرداری دردناک نیست.

 

در ام آر آی ابتدا بیمار در یک میدان مغناطیسی قوی قرار گرفته و سپس امواج رادیویی به سوی او تابیده می شوند.

بافت های بدن در جواب به این موقعیت، امواج رادیویی دیگری را از خود ساطع می کنند.

 

با دریافت این امواج رادیویی که از بدن بیمار ساطع می شود و تحلیل این امواج توسط یک کامپیوتر پرقدرت، تصاویری بر روی مانیتور دستگاه ایجاد می شود که سطح مقاطعی از اندام مورد نظر را نشان می دهد.

 

ام آر آی یک روش تصویربرداری دقیق و پرقدرت برای تشخیص مشکلات و بیماری های بافت های بدن است.

 

یکی از نقاط تمایز این روش با سی تی اسکن در این است که در ام آر آی تصاویر بافت های نرم مانند غضروف، تاندون، لیگامان، عصب و رگ ها بسیار واضح و دقیق دیده می شوند و این روش تصویربرداری برای تشخیص بیماری های این بافت ها مفید است.

از ام آر آی بیشتر در بررسی مشکلات بافت های نرم بدن استفاده می شود، در حالی که سی تی اسکن بیشتر برای بررسی استخوان ها و آسیب های آن مفید است.

 

در انجام ام آر آی، بیمار باید به چه نکاتی توجه کند؟

دستگاه ام آر آی معمولا به شکل یک اتاقک کوچک است که تونلی در درون آن وجود دارد. تختی در جلوی این تونل قرار دارد که می تواند به درون آن حرکت کند.

 

برای انجام ام آر آی، بیمار روی تخت دراز می کشد و سپس به داخل تونل می رود.

در مدت انجام تصویربرداری، تخت بیمار در داخل تونل حرکت می کند. مدت تصویربرداری با ام آر آی طولانی تر از سی تی اسکن است و بیمار در مدت کار کردن دستگاه باید بی حرکت باشد، زیرا حرکت بیمار موجب می شود تا تصویر به دست آمده محو و غیر دقیق باشد.

در حین انجام ام آر آی ممکن است صداهایی از دستگاه شنیده شود که طبیعی است.

 

ممکن است قبل از انجام ام آر آی، دارویی به بیمار تزربق شود. اگر بیمار به بعضی داروها حساسیت دارد، حتما قبل از تزریق دارو باید آن را به اطلاع پرسنل پزشکی حاضر در اطاق ام آر آی برساند. اگر بعد از تزریق، بیمار احساس بدحالی کرد، باید آن را فورا به پرسنل پزشکی اطلاع دهد.

 

قبل از ورود به اتاق ام آر آی، بیمار باید تمام وسایل فلزی را از خود دور کند، وگرنه ممکن است جذب مغناطیس دستگاه شوند.

اگر در داخل بدن شما وسایل فلزی کارگذاشته شده است، باید قبل از انجام ام آر آی به پزشک خود اطلاع دهید.

 

ام آر آی برای تشخیص چه بیماری هایی مفید است؟

MRI ممکن است برای کمک به تشخیص این بیماری‌ها مورد استفاده قرار گیرد:

- تومورهای درون لگن، شکم و قفسه سینه، اندام‌های تناسلی، کلیه‌ها و مجاری ادراری

- برخی از مشکلات قلبی

- ناهنجاری‌هایی که کبد، کیسه صفرا، مجرای صفراوی و لوزالمعده را درگیر می‌کنند.

- برای تشخیص علت درد لگنی، که ممکن است ناشی ازآندومتریوز، فیبروئید یا آدنومیوز باشد.

- ناهنجاری‌هایی که بر رحم اثر می‌گذارند.

سرطان پستان

 

خدمات ام آر آی

موارد کاربرد MRI بسیار زیاد است که در این جا فقط چند نمونه ذکر می شود:

ام آر آی مغز

 ام آر آی ستون مهره‌‌‌‌ها

 ام آر آی استخوان و مفصل‌‌‌‌ها

 ام آر آی حفره شکم

 ام آر آی دستگاه گردش خون

 ام آر آي انتروگرافي

ام آر آی با بیهوشی

 

 

 
 

مراجعين محترم مركز تصويربرداري بيمارستان لاله

خواهشمند است با مطالعه موارد مهم ذكر شده در متن زير به ما در ارايه خدمات بهتر ياري رسانيد .

1. پذيرش ام ار اي همه روزه از ساعت 7 صبح الي ساعت 20 شب انجام ميپذيرد .

2. جهت هماهنگي براي مراجعه به بخش تصويربرداري براي ام ار اي  و تعيين وقت روزانه با شماره 88095474 تماس حاصل فرماييد

3. جهت انجام ام اراي  با تزريق نيازي به ناشتايي بيمار به مدت طولاني نميباشد فقط كافيست يك ساعت قبل از مراجعه چيزي ميل نكنيد .

4. در صورتيكه ام ار اي از شكم و لگن داريد و مربوط به بيماريهاي آندومتريوز كاف واژن و يا كانسر سرويكس ميباشد و شما مجرد نميباشيد بايد در زمان غير از سيكل ماهيانه جهت انجام ام ار اي مراجعه نماييد ( ميتوانيد با پزشك خود چك كنيد) به اين علت كه براي بررسي اين نوع از بيماريها نياز به تزريق ژل واژينال ميباشد و در ايام سيكل نميتوان تزريق واژينال را انجام داد ,.براي افراد مجرد نيز كلا تزريق واژينال انجام نميگيرد.همچنين جهت انجام ام ار اي با تزريق ژل واژينال براي افرادي كه نمونه برداري انجام داده اند ميبايست پس از برداشتن تامپوند جهت ام ار اي مراجعه نمايند  ( 24 ساعت بعد )

5.  چنانچه  ام ار اي از سينه داريد نياز به آمادگي خاصي نميباشد .

6. براي ريپورت ام ار اي همراه داشتن تمامي مدارك مرتبط با بيماري نظير ازمايشCA125  جواب سونوگرافي پاتولوژي جواب سي تي اسكن و يا ام ار اي قبلي  و يا تست پاپ اسمير الزامي است در صورتيكه هريك از مدارك فوق جوابش اماده نيست ويا همراهتان نميباشد بلافاصله پس از انجام ام ار اي آنها را تحويل واحد ام ار اي نماييد .

7.از انجا كه پذيرش ام ار اي در اين مركز براي رفاه حال مراجعين به صورت روزانه و بدون تعيين وقت قبلي انجام ميگيرد حداقل سه ساعت وقت براي انجام كار خود پس از پذيرش درنظر بگيريد. زمان تصويربرداري ام ار اي شكم لگن حدود 40 دقيقه و ام ار اي سينه 30 دقيقه ميباشد .خواهشمند است با ما در ارايه تصاوير با كيفيت همكاري لازم را داشته باشيد.

8. جهت انجام مشاوره خواهشمند است تمامي مدارك ذكر شده ( ام ار اي و سي تي اسكن و ماموگرافي به صورت CD ) تحويل بخش جوابدهي مركز تصويربرداري بيمارستان لاله گردد .از پذيرش مشاوره كه بدون تحويل CD تصاوير باشد معذور ميباشيم . ممكن است ارايه مشاوره نيازمند به انجام سونوگرافي توسط خود پزشك مشاوره دهنده و يا انجام ام ار اي در مركز تصويربرداري بيمارستان لاله باشد.حداقل زمان براي دريافت زمان مشاوره بين 3 الي 6 روز كاري درصورت تحويل تمامي مدارك و كامل بودن آن است .در هنگام پذيرش براي مشاوره شماره تلفني را به همكاران بخش اعلام نماييد كه بيمار و يا بستگان درجه يك وي پاسخگو باشند

توصيه ميشود به علت رعايت پرتكلهاي درخواستي پزشك مشاوره دهنده در ساير مراكز فرايند تصويربرداري در مركز تصويربرداري بيمارستان لاله انجام شود تا حداقل زمان براي دريافت نتيجه ممكن گردد .

9.جهت انجام سونوگرافي همراه داشتن تمامي مدارك ( عكس ماموگرافي گزارش بيوپسي آزمايش توموماركر و... ) الزامي ميباشد.و براي انجام سونوگرافي نياز به تعيين وقت قبلي ميباشد

مشخصات دستگاه MRI :T          Siemenc   1.5    

 

پس از انجام آزمون آماده بودن ریپورت پزشک به وسیله پیامک به اطلاع شما خواهد رسید .

جهت دریافت جواب پزشک همه روزه غیر از روزهای کاری از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به صورت حضوری مراجعه نمایید و یا از خدمات غیرحضوری از طریق سایت بیمارستان به آدرس http://www.laleh-hospital.com/forms/login/laboratory/service-answer در قسمت خدمات آنلاین با استفاده از شماره شناسایی و شماره پرونده مندرج در قبض جهت username  و password استفاده نمایید .

تماس فقط از طریق واتساپ با شماره  09393735795 امکان پذیر می باشد.

خدمات انجام شده در بخش تصویربرداری، قابلیت چاپ تصاویر بر روی CD  و  همچنین امکان ارسال لينك تصاوير به صورت واتساپ و يا ايميل را دارا می باشند.

 

 

 

 

تور مجازی بیمارستان لاله